Unit prices

Advertising lines like “Buy the large economy size” have taught us that larger packages are cheaper. But that’s not always true! To find the best buy when you’re comparing products, use the unit price, not just the package price. You can usually find unit prices on a shelf sticker just below the food or beverage item. Unit prices show you the cost per ounce, pound, or other unit. By using this information, you can compare different brands and different sizes of the same brand to find the best value for your money. For example if one can of green beans costs 5 cents an ounce and another costs 6 cents an ounce, the beans at 5 cents an ounce are cheaper. Using unit prices is one of the best ways to save.

%d bloggers like this: